Άρθρα και ανακοινώσεις

Αρχική » Εκδηλώσεις » Βιωματικό εργαστήριο για την έμφυλη βία

Βιωματικό εργαστήριο για την έμφυλη βία

Τη Δευτέρα 7-2-2022 πραγματοποιήθηκε στο ΓΕΛ Μακροχωρίου σε συνεργασία με το Κέντρο Νεότητας του Δήμου Βέροιας και με εισηγήτριες την κα Έφη Τσαπαροπούλου, Ψυχολόγο, και την κα Χαρούλα Νατσιοπούλου, Κοινωνική Λειτουργό, εκπαιδευτική δράση με τίτλο «Μύθοι και πραγματικότητες για την έμφυλη βία».  Η δράση έγινε με  τη συμμετοχή μαθητών της Α΄ Λυκείου. Είχε ως στόχο να εφοδιαστούν οι μαθητές με πληροφορίες που θα τους βοηθήσουν να εντοπίζουν και να αποδομούν τους συνηθισμένους μύθους για την έμφυλη βία και μέσα από την  κατανόηση των μύθων και της πραγματικής διάστασης της βίας μεταξύ των συντρόφων να εστιάσουν την προσοχή τους στο θέμα της επίγνωσης από την πλευρά του δράστη της υπαιτιότητάς του και της ανάληψης των ευθυνών του.

Κατά τη διάρκεια της δράσης τηρήθηκαν αυστηρά τα απαιτούμενα υγειονομικά πρωτόκολλα.